Wellbeing dla firm to strategia przyszłości. Zobacz, jak wdrożyć wellbeing w firmie i poprawić zaangażowanie oraz efektywność pracowników.

HR, Trendy

Program wellbeing w firmie – co to jest, jak go zaprojektować i dlaczego HR nie może go ignorować?

Wellbeing w miejscu pracy przestał być tylko trendem. Stał się elementem strategicznym, który realnie wpływa na efektywność, zaangażowanie i zdrowie organizacji. Coraz więcej firm podejmuje aktywności wspierające dobrostan pracowników. Część z nich dopiero zaczyna – zwykle od pojedynczych akcji – typu Dni Zdrowia w firmie. Natomiast działy HR w bardziej dojrzałych organizacjach idą już krok dalej i wdrażają kompleksowe programy wellbeingowe z wyznaczonymi celami często powiązanymi z biznesowymi KPI. Tym samym traktują wellbeing w pracy nie jako dodatek, ale jako narzędzie budowania nowoczesnej kultury pracy. Czym zatem jest program wellbeing? Jak go wdrożyć skutecznie? I co zyska HR?

Czym jest program wellbeing – definicja i znaczenie

Program wellbeing dla pracowników to całościowy system działań, świadczeń i inicjatyw wdrażanych przez pracodawcę, których celem jest poprawa dobrostanu fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i społecznego pracowników. Od prostych benefitów (np. masaży relaksacyjnych na specjalnych krzesłach) po strategiczne transformacje w stylu zarządzania i w wdrożenie dobrostanu do codziennych norm kulturowych.

Wellbeing nie równa się "przyjemnościom". To świadoma odpowiedź na stres, wypalenie, spadki motywacji i absencje chorobowe, które dotykają dzisiejsze zespoły.

Rolą nowoczesnej organizacji jest stworzenie odpowiednich warunków i systemu zachęt do realizacji dobrostanu przez pracowników. Pamiętajmy jednak, że to od nich zależy czy skorzystają z naszych propozycji. Każdy z nas jest przecież odpowiedzialny za własne decyzje i swoje zdrowie.

Kto zajmuje się wellbeingiem w organizacjach?

Za wellbeing w firmach najczęściej odpowiadają HR Business Partnerzy.
Dlatego, że są najbliżej biznesu i zespołów, a wellbeing w firmie powinien być właśnie ściśle związany z ludźmi i biznesem. Coraz częściej rozszerzają swoje kompetencje o obszar dobrostanu pracowników, integrując go z polityką personalną i strategią HR.

W wielu organizacjach, w ramach struktur HR, pojawiają się już dedykowane role i stanowiska takie jak: Wellbeing oficer, czy Happines manager. To często stanowiska samodzielne, funkcjonujące w ścisłej współpracy z HR, CSR i komunikacją wewnętrzną.

Ich głównym celem jest:
- projektowanie, planowanie i koordynacja działań prozdrowotnych,

- edukacja i budowanie świadomości prozdrowotnej pracowników ,

- przekształcanie pojedynczych inicjatyw w długofalowy program wellbeing.

- budowanie trwałej kultury dobrostanu w ortganizacji

Dlaczego HR powinien traktować wellbeing strategicznie?

1. Nowe oczekiwania pracowników – wellbeing jako priorytet

Współczesny rynek pracy przechodzi głęboką transformację - zarówno technologiczną, jak i kulturową. Jednym z najbardziej widocznych trendów jest zmiana oczekiwań pracowników wobec pracodawców. Dotyczy to szczególnie młodszych pokoleń – generacji Y (millenialsów) i Z, które stanowią coraz większy odsetek zespołów w firmach.
Młodsze pokolenia oczekują troski o zdrowie psychiczne i work-life balance. Elastyczność, poczucie sensu i relacje są równie ważne jak wynagrodzenie.

Jeszcze dekadę temu rozmowy o zdrowiu psychicznym w pracy były tematem tabu. Dziś stają się standardem w odpowiedzialnym HR. Młodsze pokolenia otwarcie mówią o stresie, lęku czy potrzebie wsparcia emocjonalnego. Oczekują, że pracodawca:

  1. Rozpozna te potrzeby.
  2. W konsekwencji stworzy środowisko sprzyjające otwartości i bezpieczeństwu psychologicznemu.
  3. Zaoferuje konkretne rozwiązania: dostęp do psychologa, warsztaty, przerwy regeneracyjne.

Brak reakcji na potrzeby emocjonalne to dziś jeden z głównych powodów rotacji kadry.

2. Efektywność organizacji.

Pracownicy w dobrym stanie psychicznym są o 23% bardziej produktywni. Firmy inwestujące w wellbeing notują o 41% niższą rotację (dane: Gallup, 2023).

3. Employer branding

Dbanie o dobrostan buduje silny wizerunek pracodawcy z wyboru. To jeden z głównych czynników przewagi konkurencyjnej w rekrutacji.

Dział HR nie może być jedynie administratorem benefitów. Musi przejąć rolę kulturotwórczą i strategiczną. Dobrze zaprojektowany program wellbeingowy jest dziś kluczowym elementem EVP (Employer Value Proposition).

3 filary skutecznego programu wellbeing

Większość nowoczesnych programów wellbeingowych opiera się na trzech filarach:

1. Zdrowie psychiczne
- dostęp do wiedzy i ekspertów (webinaria online, spotkania stacjonarnie w biurze) – budowanie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego, psychoterapia, coaching
- techniki radzenia sobie ze stresem i emocjami - warsztaty antystresowe sesje relaksacyjne,
- polityka przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

2. Zdrowie fizyczne
- ergonomiczne stanowiska pracy (również zdalne),
- wsparcie w zakresie aktywności fizycznej (aktywne pzrerwy, wyzwania sportowe),
- dbanie o sen i regenerację - szkolenia w zakresie higieny snu, higieny cyfrowej, czy szybkich i skutecznych sposobów na regenerację.

3. Relacje i wellbeing społeczny
- wszelkie rozwiązania wspierające relacyjny dobrostan pracowników, które pozwolą ludziom utrzymywać ze sobą dobre, zdrowe relacje i skutecznie współpracować
- szkolenia w zakresie budowania i utrzymywania dobrych relacji z ludźmi

- inicjatywy CSR z udziałem pracowników,
- rytuały zespołowe, które budują poczucie wspólnoty.

Program wellbeing w firmie - podsumowanie

Pamiętajmy, że budowanie dobrostanu w organizacji powinno być dwutorowe Z jednej strony działania edukacyjne i dostęp do ekspertów zgodnie z  potrzebami zespołów. Z drugiej strony dostosowanie środowiska pracy i zapewnienie możliwości do relzacji dobrostanu przez pracowników.
Wellbeing to dziś język nowoczesnego HR, nie luksus, ale konieczność. Organizacje, które świadomie i kompleksowo wdrażają wellbeing w miejscu pracy tworzą zdrowsze i bardziej odporne miejsca pracy. Nie ma lepszego momentu, by zacząć. Nawet mały krok może wywołać wielką zmianę.

Sprawdź, jak może wyglądać profesjonalny program wellbeing dla firm

Drukuj artykuł
Michał Federowski

Doświadczony menadżer w branży wellbeing dla firm.
Co founder Wellbeing ideas.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.