Kobieca strona IT

Rynek pracy, Czytelnia


Rynek IT stanowi jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki w naszym kraju. Firmy prowadzące tu swoją działalność chcą zatrudnić obecnie ponad 50 tysięcy specjalistów, a atrakcyjność ich ofert przyciąga coraz więcej kobiet.

 



Kobieta w IT

Duże zapotrzebowanie rynku na specjalistów IT, szybki rozwój technologii oraz wysokie zarobki to tylko kilka czynników, które przyczyniają się do dynamicznego wzrostu zainteresowania kobiet pracą w sektorze informatycznym. Polki dostrzegając szansę na pozyskanie niemal pewnego i atrakcyjnego zatrudnienia w branży, coraz chętniej rozpoczynają studia techniczne i biorą czynny udział w inicjatywach społeczności IT. Dzięki grupom takim jak GeekCarrotGirls, Woman In Technology czy Django Girls rozwijają swoje zawodowe kompetencje, szkolą umiejętności i budują sieć networkingową.

Rola zawodowych kompetencji

Kobiet w branży IT jest jednak nadal stosunkowo mało. Z raportu przygotowanego przez Siemens i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wynika, że ich odsetek wynosi ok. 20–25%. Wystarczy spojrzeć na statystyki, żeby zrozumieć, że w naszym środowisku pracy zdecydowanie więcej jest mężczyzn niż kobiet. Jednak nie mamy wątpliwości co do tego, że to zawodowe kompetencje są najważniejsze, dlatego zachęcamy wszystkich do podejmowania pracy w tym sektorze. Naszym głównym celem jest uzyskanie gender balance, dlatego wdrożyliśmy plan, który zakłada osiągnięcie zatrudnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich oddziałach spółki w proporcjach 50/50 do 2020 roku. Wypracowanie takiego rezultatu wymaga od firmy wprowadzenia zmian na wielu poziomach jej struktury. Należy do nich proces rekrutacji, w którym chcemy dotrzeć do kobiet z informacją, że praca w IT jest obecna we wszystkich przedsiębiorstwach- więc każdy może w niej znaleźć miejsce dla siebie. W branży IT jest wiele dobrze przygotowanych i utalentowanych kobiet, wystarczy je tylko znaleźć.

Jak to robimy?

W ramach polityki gender balance wprowadzono szereg inicjatyw, których celem jest aktywne zaangażowanie pracowników w działania firmy. Aby uwrażliwić nasz zespół na kwestie związane z płcią, postanowiliśmy uruchomić cykl zajęć i warsztatów, takich jak np. „Gender Equality”, w których biorą udział wszyscy pracownicy firmy. Zapraszamy na nie prelegentów z zewnątrz, ale także aktywnie się w nie angażujemy jako mówcy, jeśli tylko jest taka możliwość. Dużą popularnością cieszy się także cykl kreatywnych spotkań– tribes, podczas których poszczególne zespoły dzielą się ze sobą swoją wiedzą i doświadczeniami. Ich celem jest zintegrowanie społeczności firmy i usprawnienie przepływu komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami.

 ...

Okazuje się także, że płeć, która stereotypowo ograniczała kobiety w pracy w IT jest ich silną stroną. Pracodawcy coraz częściej zwracają bowiem uwagę na fakt, że zespoły zróżnicowane płciowo dobrze się uzupełniają i osiągają lepsze efekty. Z licznych badań wynika, że obecność kobiet po prostu dobrze wpływa na atmosferę w miejscu pracy. Atutami kobiet są tak zwane kompetencje miękkie. Zaliczają się do nich m.in. umiejętność utrzymywania relacji z klientami, wysoki poziom empatii i zaangażowanie.

Obecnie firma NetEnt poszukuje do swojego krakowskiego biura osób z doświadczeniem w takich dziedzinach, jak programowanie czy grafika komputerowa. Informacje odnośnie aktualnych rekrutacji znajdują się na stronie: https://www.netent.com/en/open-positions/

Drukuj artykuł
Åsa Bredin


NetEnt, Szwecja

Naczelny Dyrektor ds. rozwoju

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.