Rotacja pracowników fizycznych

Rynek pracy, Czytelnia

Rotacja to duży problem przedsiębiorstw. Pewien jej poziom jest wskazany, ponieważ pozwala na dopływ osób, które mogą wnieść nowe umiejętności czy wiedzę. Wśród pracowników fizycznych - przy prostych pracach magazynowych, produkcyjnych - można ją wyraźnie zaobserwować. Są pracodawcy, którzy nadal nie traktują tego zjawiska jak uciekających pieniędzy, gdyż zwyczajnie jej nie mierzą. A może warto?

Z tego, co Pani mówi rotacja sięga sporej części pracowników. Jak sobie z tym Państwo radzicie?

-Nie przeszkadza nam.

Powyższy dialog dotyczył firmy zajmującej się produkcją zniczy. Nie była ona odosobniona. Bardzo często takie sformułowania padają i nie każdy chce rozmawiać o ewentualnych możliwościach zmniejszenia rotacji, bądź jej przyczynach. Można powiedzieć, że wszystkiemu winna jest siła przyzwyczajenia. Co niektórzy wpisali ją w swoje koszty. Niepotrzebnie.

Dlaczego człowiek rezygnuje?

Wśród pracowników magazynowych i produkcyjnych, wyróżniłabym kilka ważnych powodów, m.in.:

  • tempo pracy,
  • miejsce pracy,
  • szef.

Tempo pracy

Tempo często zaskakuje osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia w pracach fizycznych. To sprawia, że w ciągu tygodnia rezygnują ze stanowiska. Zatrudnianie kandydatów bez doświadczenia przy zadaniach wymagających precyzji i szybkości działania może mieć właśnie takie konsekwencje. W procesie rekrutacji, na stanowiska niższego szczebla często szuka się więcej niż jednej osoby: w sezonie wzmożonej pracy nawet kilkudziesięciu. Otwarcie nowego magazynu, fabryki? - Kilkuset. Nie zawsze znajdziemy kogoś z doświadczeniem. Szczególnie, gdy człowiek dopiero zaczyna swoją przygodę z rynkiem zatrudnienia. Kluczowe jest odpowiednie przedstawienie kandydatowi stanowiska pracy, jego obowiązków i ewentualnych trudności przy wdrożeniu w zadania. Nie pomijamy tempa pracy.

Miejsce pracy

Miejsce pracy, czyli obszar, w którym spędzamy większość dnia, to fundament naszych codziennych obowiązków. Ważne jest, co nas otacza, w jakiej temperaturze pracujemy, czy będziemy mieć styczność z jakimś specyficznym zapachem itd. Miejsce to nie tylko podłoga i ściany, również ludzie. Z naszymi kolegami z pracy wiąże się wiele aspektów wpływających na realizację zadań, a są nimi atmosfera i chęci.  To jak się czujemy w pracy z innymi jest bardzo istotne. Oczekujemy miłych relacji opartych na współpracy, pomocy i otwartości.

Szef

Brygadzista, mistrz produkcji, kierownik, czy po prostu szef… Niezależnie od nomenklatury pragniemy, by nasz nadzorca wprowadzał atmosferę sprzyjającą wykonywaniu obowiązków. Coraz częściej słyszy się, że kandydat prosi o referencje pracodawcy. Chcemy wiedzieć z kim nam przyjdzie pracować, jaka ta osoba jest i co wprowadza do zespołu/brygady/grupy. Duża część pracowników odchodzi nie z powodu wykonywanej pracy, a z powodu szefa. Warto zwrócić uwagę na osobę zarządzającą zespołem i jej podejście do podwładnych.

Gdyby zaproponowano Ci taką samą pracę przy wyższej pensji w innej firmie, przyjęłabyś/przyjąłbyś ofertę?

- takie pytanie pojawia się w badaniu satysfakcji pracownika. Odpowiedź jest z reguły oczywista, ale… Rozmawiając z ludźmi aplikującymi na stanowiska produkcyjne, spotkałam się z kilkoma ważnymi opiniami: “Proponujecie Państwo mniejsze wynagrodzenie, ale dużo dobrego o Państwu słyszałam.”, “Inna firma proponuje tyle samo, ale tam nieprzyjemnie się pracuje.” oraz “Tutaj jest mniejsza płaca, ale łatwiejsza praca.”. Wynagrodzenie rządzi się swoim prawem - prawem oczekiwań kandydata. Nie oznacza to, że pracodawca z niską pensją, ale wspaniałą atmosferą w pracy ma mnóstwo chętnych. Inwestowanie w człowieka, to ważny element biznesu. 

***

Na rotację wpływa wiele czynników. Jeżeli będziemy w stanie przyjrzeć się całemu procesowi, to istnieje szansa, że znajdziemy moment, w którym “coś idzie nie tak”. Firmy często nie mają czasu na sprawdzenie dlaczego pracownik fizyczny zrezygnował ze stanowiska. Po pierwsze wielu wychodzi z założenia, że nie ma ludzi niezastąpionych - brakuje zastanowienia nad kosztem rekrutacji. Po drugie nie mają na to czasu, a jak wiadomo czas, to pieniądz.

 

 

 

Drukuj artykuł
Anna Sobieraj

Rekruter z zamiłowania. Zajmuje się rozwojem biznesu poprzez wyszukiwanie talentów na różne szczeble organizacyjne. Doświadczenie w prowadzeniu wielu procesów jednocześnie, z uwzględnieniem stanowisk specjalistycznych oraz rekrutacji wolumenowych.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.