CV wizytówką poszukującego pracy. Jak przygotować skuteczne CV?
Podpowiadamy w 5 krokach.
1. Zwróć uwagę na treść. Standardowe CV powinno zawierać 5 rubryk.
Dane osobowe ze zdjęciem. Pamiętaj, aby umieścić adres zamieszkania, telefon,
e- mail, odnośniki do Twojego profilu zawodowego na stronie www i/lub portalach branżowych. Twój wizerunek na zdjęciu powinien być wyważony i pasować do sytuacji. Nie umieszczaj zdjęć z imprez lub wakacji.
Wykształcenie i Doświadczenie. Podaj daty, nazwy szkół, uzyskane tytuły. W przypadku doświadczenia istotne są nazwy firm, stanowiska i zakres czynności. Umieść informacje w odwróconym porządku chronologicznym tzn. zaczynając od aktualnych.
Ukończone Kursy/Szkolenia. Umieść daty przebiegu kursów, nazwy kursów oraz uzyskane uprawnienia.
Umiejętności.W tej rubryce warto wspomnieć o istotnych zdolnościach.
Zainteresowania. Ciekawe hobby z pewnością zwróci uwagę Rekrutera.
Pamiętaj! Przygotuj CV zgodnie z prawdą. Informacje nieprawdziwe nie uatrakcyjnią życiorysu. Rekruter w trakcie rozmowy i tak wychwyci nieścisłości, co daje pewny rezultat w postaci braku propozycji pracy.
2. Określ jasno cel zawodowy.
Wtedy możesz mieć pewność, że zostaniesz zaproszony na rozmowę w sprawie oferty pracy, która pozwoli go zrealizować. Ponadto sam będziesz miał świadomość, jaką drogą podążać i na co ukierunkować swoje działania w poszukiwaniu pracy. Czytający C zaś otrzymuje jasny sygnał, że Twoja ścieżka kariery jest świadoma i dokładnie przemyślana.
3. Nie rozpisuj się zbytnio (CV powinno mieć najwyżej 2 strony). Przejrzysty układ graficzny to połowa sukcesu.
CV powinno być przejrzyste, proste w odbiorze i zawierać najistotniejsze informacje. Ma to znaczenie dla rekrutera, który w poszukiwaniu idealnego kandydata przegląda każdorazowo kilkadziesiąt CV zwracając uwagę na najważniejsze wymogi stanowiska określone przez pracodawcę.
Przejrzyste CV ułatwia natychmiastowe określenie mocnych stron danego kandydata do pracy. CV zawierające zbyt dużo, często niepotrzebnych informacji powoduje zagmatwanie. Dla Rekrutera staje się nieczytelny. Próbując wczytać się w niego dokładniej niejednokrotnie nie jest w stanie odnaleźć interesujących informacji, co w rezultacie powoduje odrzucenie danej kandydatury.
4. Przygotuj CV pod konkretną ofertę pracy.
Pamiętaj, że życiorys musi zawierać istotne informacje z punktu widzenia pracodawcy. Wyobraź sobie, że jest odpowiedzią na daną ofertę pracy, co ułatwi Ci jego przygotowanie.
5. Na końcu życiorysu umieść klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.
Ważne! Umieść w tym miejscu Twój odręczny podpis poświadczający prawdziwość zawartych w CV informacji.
Napisane samodzielnie CV to dobry trening przed rozmową kwalifikacyjną, ale jeśli wydaje Ci się to wciąż zbyt skomplikowane możesz skorzystać z fachowej pomocy.
W Internecie dostępne są gotowe wzory CV do wypełnienia lub kreatory CV. Obecnie również profesjonalne firmy doradcze, serwisy branżowe oferują usługę przygotowania CV na zamówienie. Tego typu firmy z racji swojego doświadczenia deklarują rzetelne przygotowanie CV. Często poprzedza je rozmowa z doradcą. Ubiegającemu się o pracę daje to gwarancję, że otrzymane w efekcie CV jest poprawne i eksponuje mocne strony kandydata do pracy.