Zmień przekonania, które Cię ograniczają

Rozwój, Narzędzia

Większość naszych zachowań i działań w życiu wynika z tego w co wierzymy. Jeśli uważasz, że po 30-stce jest już za późno na zmianę pracy, prawdopodobnie podświadomie będziesz robić wszystko, aby to przekonanie potwierdzić. Nie będziesz wierzyć, że to może się udać, więc nawet nie spróbujesz podejmować działań w tym kierunku.


„Możesz mieć wszystko czego zapragniesz, jeśli pozbędziesz się przekonania, że nie możesz tego mieć” Anthony Robbins. W większości przypadków nasze przekonania budowane są na bazie zapisów podświadomości, z czego czasami nie zdajemy sobie sprawy. Nie uświadamiamy sobie też, że niektóre z nich ograniczają nasze życie. Dzięki coachingowi jesteśmy w stanie zidentyfikować te przekonania, świadomie zastanowić się nad nimi  i przeanalizować na ile są nam przydatne, a jeśli nie są, zacząć je zmieniać.

Skąd się biorą nasze przekonania?

Większość przekonań towarzyszy nam od dawna. Zostały one nam przedstawione lub wpojone przez naszych rodziców, rodzinę, otoczenie, są częścią naszej kultury, religii. Wykreowaliśmy je w szkole, pod wpływem doświadczeń oraz sytuacji, w jakich się znaleźliśmy. Przeanalizujmy to na przykładzie wiary w Świętego Mikołaja. Jako dzieci byliśmy przekonani, że Święty Mikołaj istnieje, ponieważ rodzice i wszyscy dookoła mówili nam, że to prawda. Znajdowaliśmy prezenty pod choinką, bądź też spotykaliśmy go w przedszkolu i cóż z tego, że broda mu odpadała, dalej wierzyliśmy. Byliśmy przekonani, że Mikołaj jest prawdziwy, do momentu kiedy powiedziano nam, że to nieprawda. Dopiero wtedy zaczęliśmy analizować wszystkie dowody, które faktycznie wskazywały, że to nasz wujek przebierał się w czerwony strój i rozdawał prezenty.

Dobrym przykładem działania przekonania jest efekt placebo, który jest naukowym dowodem na to, jaki wpływ ma na nas wszystko w co wierzymy. Przyjmujemy tabletkę, która wygląda, pachnie, smakuje jak prawdziwa pigułka i nie wiemy, że w rzeczywistości  zawiera substancję obojętną. Przez to, że wierzymy, że jest to prawdziwy lek uzyskujemy korzyści zdrowotne.

Przekonania, które ograniczają

Wszystko jest w porządku, dopóki nasze przekonania są pozytywne, dodają nam skrzydeł i  nie wpływają w żaden negatywny sposób na nasze i innych życie. Problem zaczyna się, kiedy przekonania nas ograniczają, blokują nasz rozwój, powstrzymują przed nowymi doświadczeniami, przeszkadzają w osiąganiu zamierzonych celów, stoją na drodze do naszego szczęścia i spełnienia marzeń.

Często słyszymy głosy, mówiące: „Nie dam rady”, „Jestem niewystarczająco w tym dobry”, „Jestem za głupi, aby to osiągnąć”, „Jestem nieatrakcyjny, nie zasługuję na udany związek”, „Muszę być perfekcyjny”, „Nigdy nic nie osiągnę”, „Jestem za stary, aby zmienić swoje życie”, „Nie dam rady prowadzić swojego biznesu”, „Nie jestem utalentowany” itp.

Podczas sesji coachingowych szukamy wszystkich przekonań, które przeszkadzają, ograniczają, stają na drodze do osiągnięcia zamierzonych celów. Niektóre z nich są tak zakorzenione, że nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności i dopiero podczas odkrywania, zagłębiania się, analizowania dochodzimy do wniosku, że faktycznie istnieją.

Zmiana ograniczających przekonań

Mając już świadomość, że nosimy w sobie przekonania, które nas ograniczają, wiedząc jaki mają wpływ na nasze życie, skoncentrujmy się na tym, w jaki sposób możemy je zmienić. W trakcie sesji coachingowych dokładnie analizujemy dane przekonanie i zastanawiamy się w jakich momentach się uaktywnia, czy ma to związek z brakiem umiejętności, wartościami, tożsamością. Następnie zastanawiamy się, jakie są konsekwencje tego w co wierzymy, co przez to tracimy? Co się stanie jutro, za tydzień, za miesiąc, za pół roku,  za rok, czy  za dziesięć lat, jeśli dalej będziemy przy nim trwać? Po analizie i zastanowieniu się nad konsekwencjami, przychodzi czas na osłabienie mocy ograniczającego przekonania, czyli poszukanie dowodów na to, że to, w co wierzymy, wcale nie musi być zawsze prawdą. Rozumiejąc już, co nas ogranicza, czując potrzebę, że chcemy coś zmienić, odkrywamy, że to przekonanie wcale nie jest prawdziwe. Czas na następny krok - zamianę tego przekonania na takie, które będzie dla nas użyteczne. Musi być pozytywne i takie, w które wierzymy. Mając nowe przekonanie należy je  teraz przetestować, potwierdzić, wdrażać małymi kroczkami.

Przykład

Aneta uważa, że jest złym mówcą podczas wystąpień publicznych. Chciałaby to zmienić, bo czuje, że to przekonanie bardzo ją ogranicza.

Analiza

Okazuje się, że to przekonanie ogranicza ją w szczególności na tle zawodowym, jest ono związane z brakiem doświadczenia w wystąpieniach publicznych.

Konsekwencje

Aneta miała  zaaplikować na stanowisko w firmie, w której oferowano bardzo dobre warunki pracy. Ale jednym z istotnych zadań na tym stanowisku było prowadzenie spotkań. Przekonanie, że nie jest dobrym mówcą spowodowało, że aplikacja nie została nawet wysłana. Aneta może utwierdzać się w tym przekonaniu, przez co nigdy nie zaaplikuje na lepsze stanowisko i przez to nie będzie mogła odłożyć pieniędzy na nowe mieszkanie, na wakacje za granicą, itp.

Osłabienie mocy

Można zastanowić się nad momentami w życiu Anety, kiedy występowała ona przed widownią i zakończyło się to sukcesem. Może to dotyczyć np.  przedstawienia w szkole, do którego bardzo dobrze się przygotowała albo spotkania ze znajomymi, kiedy to opowiadając co się wydarzyło podczas wakacji była uważnie wysłuchana i czuła się wtedy fantastycznie.

Zamiana

Jeśli ograniczającym przekonaniem jest „Nie jestem dobrym mówcą” raczej nie powinniśmy go zamienić na „Jestem najlepszym mówcą na świecie”. Ale przekonanie takie jak:
„Jestem w stanie polepszyć moje umiejętności wystąpień publicznych” jest zarówno pozytywne jak i do osiągnięcia i z powodzeniem może zastąpić to negatywne.

Przetestowanie, potwierdzenie

W tym wypadku Aneta może zapisać się na kurs wystąpień publicznych, wstąpić do klubu Toastmasters (organizacja międzynarodowa działająca w każdym większym mieście, która za cel stawia rozwijanie umiejętności  przemawiania, wystąpień publicznych, zarządzania), ćwiczyć wystąpienia przed lustrem, bądź przed bliskimi osobami itp.

...

Musimy  zdawać sobie sprawę z tego, że nie w każdym przypadku zmiana ograniczających nas przekonań nastąpi z chwili na chwilę. W szczególności dotyczy to  tych silnie zakorzenionych i związanych z naszą tożsamością. Każda zmiana jest procesem, który czasem trwa długo. Jak w każdej przemianie, dążeniu do celu, warto zacząć od małego kroku. Sam fakt uświadomienia sobie tego, że posiadamy przekonania, które mogą ograniczać nasze życie, może zapoczątkować proces przemiany.

Drukuj artykuł
Ewelina Bernaciak

ewelinacoaching.com, Londyn

Dyplomowany Transformational Life Coach ( kwalifikacje zdobyte w Londynie) z wieloma ukończonymi kursami w obrębie coachingu. Szkoleniowiec, a także pracownik jednej z największych szkół coachingu w Londynie – Animas Centre for Coaching. Prowadzi indywidualne sesje coachingowe z osobami z całego świata, które chcą coś zmienić w swoim życiu.

Newsletter

Wykorzystujemy pliki cookies.